Aktualizacja do Windows 10 Pro

Aktualizacja do Windows 10 Pro

Aktualizacja do Windows 10 Pro z Windows 8.1 Pro

Aktualizacja przeprowadzona na komputerze podpiętego do domeny - Windows Server 2012 R2 Essentials - bez uruchomionego łącznika

Aktualnym tematem poruszanym w mediach jest aktualizacja do darmowego Windows 10 (do 29.07.2016 ). Oczywiście dla tych, którzy mają licencję na Windows 7, 8 lub 8.1. Czym ten artykuł będzie wyróżniał się od innych jest to że przedstawia aktualizację komputera przypisanego do domeny Windows i zawiera wszelkie instrukcje pozwalające na spokojną przesiadkę na nowy system. W przypadku gdy komputer przypisany jest do domeny rezerwacja systemu nie jest i nie była możliwa (charakterystyczna ikona z logiem systemu Windows obok zegara nie pojawiła się)

i jedynym co można zrobić by zaktualizować system do Windows 10 jest wykonanie jednej z czynności opisanych poniżej.

Dla większości na pierwszy rzut oka pewne elementy z poniższej listy mogą wydać się zbędne ale są pewnym zabezpieczeniem i wyjściem awaryjnym przed błędami podczas instalacji.

Niezbędne kroki by przygotować system przed instalacją:

  1. Wykonanie kopii zapasowej całego systemu – zabezpieczenie plików i systemu w przypadku problemów przy instalacji sytemu,
    W przypadku Wersji Windows 8.1 Pro wystarczy uruchomić systemową aplikację wykonującą kopię zapasową. Alternatywa to wykorzystanie darmowej wersji (do użytku domowego) programu Paragon Backup & Recovery Free Edition.
  2. Wykonanie kopii zapasowej klucza systemowego oraz innych programów – najlepszym do tego celu będzie program ProduKey,
  3. Odinstalowanie oprogramowania antywirusowego – może mieć wpływ na aktualizację sytemu. Zaleca się zrobienie kopii klucza aktywacyjnego antywirusa.
  4. Założenie lokalnego konta administratora – może się zdarzyć, że podczas aktualizacji komputer zostanie odłączony od domeny i jedynym wyjściem będzie użycie konta administratora do dokończenia aktualizacji lub zarządzania systemem w celu dalszej konfiguracji. Opis jak dodać użytkownika znajduje się pod tym linkiem.

Metody aktualizacji systemu

Wymuszenie pojawienia się aktualizacji w Windows Update

Dla tych, którzy chcą wykorzystać mechanizm aktualizacji Windows Update należy przejść do katalogu C:\Windows\SoftwareDistribution\Download i usunąć wszystkie pliki. Kolejnie kliknąć przycisk Start i wpisać cmd. Po tym jak system odnajdzie właściwy program należy kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać opcję uruchom jako administrator. Następnie uruchomić narzędzie aktualizacji (Windows Update) i kliknąć wyszukaj aktualizacje. W tym czasie w uruchomionej konsoli należy wpisać wuauclt.exe /updatenow.

Po powyższych operacjach powinno pojawić się poniższe okno.

Pobranie narzędzia MediaCreationTool (Tylko dla systemu Windows 8.1)

Narzędzie MediaCreationTool można znaleźć pod tym linkiem. W zależności od tego jaką wersję sytemu posiadamy wybieramy wersję 32 lub 64 bit.

Instalacja z klucza USB/płyty DVD

By utworzyć Klucz USB z systemem Windows 10 należy uruchomić ściągnięte narzędzie, następnie wybrać opcję Utwórz nośnik instalacyjny dla innego komputera

należy wybrać język, wersję systemu taką jaką aktualnie posiadamy np. Windows 8.1 Home to Windows 10 Home, oraz architekturę dla ułatwienia można wybrać opcję oba czyli pobrana będzie wersja 32 i 64 bit.

kolejno wybrać opcję Dysk flash USB. By pobrać plik ISO należy wybrać drugą opcję – Plik ISO.

Dla każdej z tych opcji zostanie uruchomione pobieranie obrazu systemu.

Bezpośrednia aktualizacja

Po uruchomieniu narzędzia należy wybrać opcje Uaktualnij ten komputer teraz i kliknąć Dalej. I jak na poprzednim obrazku rozpocznie się pobieranie systemu. Gdy wszystko będzie gotowe zostanie wyświetlona umowa licencyjna. Po jej zaakceptowaniu system i pliki zostaną sprawdzone pod kontem możliwości zachowania ustawień oraz plików i zostanie wyświetlony komunikat

Pozostaje już tylko kliknąć przycisk Zainstaluj i spokojnie czekać na finał instalacji

Gdy aktualizacja się zakończy, system ponownie zostanie uruchomiony i jedyne co zostanie do zrobienia to zalogować się – wszystko gotowe.

Na koniec udostępniam pełny tekst umowy licencyjnej Windows 10 z dnia 29.07.2015r.

Umowa Licencyjna Windows 10

 

Zapisz

Zapisz