Aktualizacja Windows 10 (KB3213986 i nie tylko) – rozwiązanie problemu

Aktualizacja Windows 10 (KB3213986 i nie tylko) – rozwiązanie problemu

Od jakiegoś czasu część użytkowników Windows 10 skarży się na problemy z aktualizacją o nazwie “Aktualizacja zbiorcza dla systemów Windows 10 Version 1607 (KB3213986)”. Aktualizacja ta nie potrafi się poprawnie zainstalować w systemie. W trakcie restartu systemu i próby zastosowania tej aktualizacji wszelkie zmiany są wycofywane sprzed instalacji. Dla użytkowników posiadających Windows 10 PRO nie jest to problemem gdyż mogą ją zablokować w ustawieniach. Dla pozostałych ta aktualizacja staje się poważnym problemem, gdyż instalowana jest raz za razem automatycznie bez udziału użytkownika.  Do tej pory Microsoft nie wypuścił łatki, która mogła by umożliwić poprawną instalację aktualizacji.

By uporać się z problemem jest kilka możliwości naprawy. Pierwszą próbą rozwiązania problemu jest użycie narzędzia automatycznego wyszukiwania i naprawy problemów, które znajduje się w Panelu Sterowania w kategorii System i Zabezpieczenia

Kolejnie należy wybrać opcję “Rozwiąż problemy z usługą Windows Update”

Po uruchomieniu kreatora wyszukania i naprawy usługi należy jeszcze kliknąć opcję “Spróbuj wykonać rozwiązywanie problemów jako administrator”. Pracując na koncie użytkownika nieposiadającego uprawnień administratora pojawi się okno do wprowadzenia nazwy oraz hasła użytkownika posiadającego takie uprawnienia. Na koniec zostanie wyświetlona informacja o znalezionych problemach i rezultacie ich naprawy.

W przypadku gdy powyższe rozwiązanie nie rozwiązuje problemu można po wykonaniu kopii wszystkich plików osobistych (wszystkie pliki, zakładki) przywrócić system do ustawień fabrycznych. Niestety nie jest to 100 procentowe rozwiązanie, gdyż problem może leżeć po stronie sterowników lub oprogramowania zainstalowanego przez producenta. Zalecane jest zainstalowanie systemu na nowo. Obraz systemu można uzyskać przy użyciu narzędzia Media Creation Tool, ale dla wielu może się to okazać wyzwaniem nie do zrealizowania. Powodem są ustawienia BIOS’u.

Ostatnim z rozwiązań jest użycie narzędzia wydanego jakiś czas temu przez Microsoft, które ukryje wadliwą aktualizację. Pod tym linkiem znajduje się wspomniany plik, który należy otworzyć za pomocą: “Kreator rozwiązywania problemów ….”. Po wyszukaniu problemów dostępne będą dwie opcje, z których należy wybrać “Hide updates”. Na liście, która się pojawi należy wybrać aktualizację sprawiającą problem i kliknąć dalej. Na końcu pracy programu pojawi się okno podsumowania – problem rozwiązany ;).

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz