Powłoka Bash w systemie Windows 10

Powłoka Bash w systemie Windows 10

Aktualizacja Windows 10 Anniversary Update oferuje nową funkcjonalność dla deweloperów. Jest nią pełna powłoka bash bazująca na Ubuntu. Stało się to możliwe dzięki funkcji “Podsystem Windows dla systemu Linux” jaką Microsoft dodał do Windows 10. Funkcja ta nie jest nowością i była już dostępna dla użytkowników programu Insider Preview.

Jak zainstalować Bash w Windows 10

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie wersji systemu oraz jego typu. Informacje te znajdują się w Ustawienia –> System –> Informacje. Numer kompilacji systemu nie może być mniejszy od 14316 oraz typ systemu musi być 64-bitowy system operacyjny.

Kolejnym krokiem jest włączenie trybu dewelopera, który znajduje się w Ustawienia –>Aktualizacja i zabezpieczenia –> Dla deweloperów.

Następnie przejdź do Panelu sterowania, kliknij “Programy” i kolejno “Programy i funkcje” oraz “włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows“. Z wyświetlonej listy wybierz i zaznacz funkcję “Podsystem Windows dla systemu Linux (beta)” i kliknij OK. Zostaniesz poproszony o restart systemu podczas którego system zainstaluje nową funkcję.

Po restarcie należy kliknąć przycisk start i zacząć pisać “bash” na liście pojawi się odpowiednia aplikacja którą należy uruchomić. Innym sposobem jest po prostu uruchomienie cmd.exe (wiersza poleceń) wpisanie bash i potwierdzenie klawiszem enter.

Kolejnym sposobem jest wpisanie w wierszu poleceń polecenia

code is hard ;)
lxrun /install /y 

Przy pierwszym uruchomieniu bash.exe niezbędne będzie potwierdzenie warunków korzystania z usługi (y). Po zatwierdzeniu aplikacja Bash on Ubuntu on Windows zostanie pobrana z Windows Store. Po zakończonym procesie instalowania aplikacji należy podać nazwę użytkownika i hasło niezbędne do korzystania z powłoki.

Używanie Bash on Ubuntu on Windows

Powłoka bash zainstalowania na Windows nie różni się niczym od oryginalnej powłoki w Ubuntu (choć niektóre z programów mogą mieć problem z prawidłowym wyświetlaniem znaków). Dzięki temu możliwe jest doinstalowanie nowych aplikacji za pomocą polecenia

apt-get install

Dla mniej doświadczonych i zaczynających przygodę ze środowiskiem Linux i powłoką bash polecam wyszukanie w internecie kursów i poradników w celu rozpoczęcia przygody z bash.

Powloka ta może stać się bardzo przydatnym narzędziem np. do nauki w pisania skryptów, bez potrzeby instalacji systemu linux na wirtualnej maszynie.

Reinstalacja Powłoki Bash

W przypadku gdy występują problemy z działaniem powłoki można ją usunąć i zainstalować ponownie używając poleceń:

w celu usunięcia:

lxrun /uninstall /full

oraz ponowna instalacja:

lxrun /install

Zapisz